22.1.2021

שונא מתנות יחיה *

הביטוי שונא מתנות יחיה הינו קריאה שמטרתה למנוע את הסחף של תאוות הבצע והממון. כנגד הרצון לצבור עוד ועוד, שעלול להביא אותנו לרצות לקחת מהאחר או לבצע דברים תמורת מתנות, קורא שלמה המלך לבני האדם להימנע מלקבל מתנות. ברור שתאוות בצע יכולה להביא למקומות מאד לא טובים, אבל האמת שרובנו אוהבים לקבל מתנות, כל עוד מדובר במתנה מהלב ושאינה לצורך קבלת דבר מה בתמורה או שהיא על חשבון מישהו אחר. בתהליך הגירושין לפעמים נושא המתנות מדגיש את הקרע ביחסים ואת הפער בין מה שהיה לבין מה שהיום.

אחד הזוגות שהגיע אליי לגישור לפני כמה חודשים ניהלו הליך ארוך ומורכב. בתוך חדר הגישור עלו לא מעט פעמים רגשות קשים ביותר, עלבונות וכעסים. בשלב כלשהו בשיחה על חלוקת הרכוש עלה נושא הרכב ששימש אותה. הוא היה רשום על שניהם ונותרו עוד לא מעט תשלומים על הרכב. והתחלנו לבחון מי מקבל את הרכב ואיך מתחשבנים עליו כולל יתרת התשלומים. ההגיון אומר שאם היא מקבלת את הרכב אז זה נכנס במערכת השיקולים של חלוקת הרכוש – שווי הרכב (לאחר הפחתת התשלומים שעוד נותרו) נכנס לתוך הסך הכל, ובמסגרת איזון המשאבים מתחשבים בנכס שקיבלה. אבל לה היה הגיון אחר. היא אמרה שמאחר והיא קיבלה ממנו את הרכב בהפתעה, היא בכלל לא רצתה רכב אבל זה מה שהוא קנה לה ליום ההולדת האחרון בקייץ שלפני, אז יתרת התשלומים צריכה לרדת מהחשבון המשותף, לפני החלוקות, והרכב צריך להישאר שלה ללא התחשבנות כי זו היתה מתנה. ממנו אליה.

בשלב הזה השיחה התנהלה בכמה קווים מקבילים. מצד אחד ההגיון – הרכב היה רכוש משותף שנצבר במהלך החיים המשותפים וההגיון אומר (וגם החוק) שהוא נכנס לתוך מערכת השיקולים של האיזון. האמירה שלה לגבי המתנה נשמעה לא רלוונטית ולא הגיונית.

אבל לגמרי במקביל אפשר היה לראות את החשיבה ואולי יותר נכון את הרגש, שמבטאים את הכוונה מאחורי המתנה. הקו הזה מחזיר קצת את בני הזוג לתקופה אחרת – תקופה בה נתנו מתנות מושקעות ועם הרבה אהבה אחד לשניה. והיא עוד קצת הייתה שם. מבחינתה היא קיבלה מתנה שאולי אפילו לא ציפתה לה אבל הביעה אהבה ורגש עמוק וההתייחסות אל המתנה כאל נכס שצריך להתחשבן עליו, "מלכלכת" לגמרי את האהבה שהייתה מאחורי המתנה. וזה לא משנה שההליך כולו היה רווי כעסים ואפילו שנאה – יש משהו במתנות שרוצה להישאר עוד קצת תמים ונקי.

ההתעקשות שלה בנושא, שהייתה מאד דווקנית, באופן מפתיע הצליחה לעורר קצת רגש אצלו ואולי לרגע להחזיר אותו לימים טובים יותר, ובנושא הרכב הוא קיבל את הבקשה שלה. מסתבר שגם בתוך הקושי ואפילו השנאה, יש לפעמים לפעמים, ניצוץ של רגש אחר.

ואם כבר ניצוצות אז השבוע חגגתי יום הולדת. הסגר לא איפשר חגיגות גדולות או אפילו ארוחת בוקר מפנקת בבית קפה, וממילא הייתי ביום לימודים באותו היום. אני משתתפת השנה בתוכנית האזורית של מנהיגות בצפון של מרכז מנדל. מרכז מנדל בצפון הוקם במטרה לתרום לפיתוח ולשגשוג של איזור הצפון באמצעות השקעה באנשים שיש בהם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם (מתוך האתר של מנדל). ואני התקבלתי לתוכנית השנה ויצא שיום הלימודים היה ביום ההולדת שלי.

אז ישבנו ולמדנו בזום, ודיברנו על מנהיגות ופוליטיקה, ועל אומץ וחזון. ובשלב כלשהו האחראית על התוכנית כתבה לי בפרטי: "תגידי, מה הכתובת המדוייקת שלך בשביל משלוח?".. הופה, הסמקתי וחייכתי לעצמי וחשבתי שזה ממש מחמיא ומרגש. וככה עבר יום הלימודים והגיע הערב ואף שליח עם זר פרחים או חבילה מפנקת אחרת לא הגיע.

ולמחרת אחה"צ, כשעדיין לא הגיע שליח כתבתי לאחראית על התוכנית שזו קצת פאדיחה כי אני לא יודעת אם התכוונו לשלוח לי מתנה אתמול אבל אם כן שתדע שלא הגיע כלום.. והיא ענתה לי: "אוופסס, בכלל לא שמתי לב שזה היה יום ההולדת שלך.. פשוט ביקשתי מכולם את הכתובת כדי לשלוח חוברת ללימודים..".

מאחלת לעצמי השנה עוד המון פאדיחות וצחוק (ובריאות כמובן).

שיהיה לכולנו סוף שבוע חמים ונהדר,


* "שונא מתנות יחיה" (משלי ט"ו, כ"ז). אימרה כנגד קבלת שוחד ותלות בחסדי הזולת.

המבוגר האחראי - 15.1.2021

כלוב של זהב - 8.1.2021

נפש בריאה בגוף בריא - 1.1.2021

הכל אפשרי - 25.12.2020

בחירה חופשית - 18.12.2020

ויהי אור - 11.12.2020

פרה פרה - 4.12.2020

אהבה ללא תנאי - 27.11.2020

החוקים נוצרו כדי שיפרו אותם - 20.11.2020

סייג לחוכמה שתיקה - 13.11.2020

שיטת הסלמי - 6.11.2020

אפשר לחתוך את המתח בסכין - 30.10.2020

עשית לי את היום - 23.10.2020

תוכנית מגירה - 16.10.2020

הדם סמיך ממים - 9.10.2020


לקוות לטוב להתכונן לגרוע - 2.10.2020

הכתובת הייתה על הקיר - 25.9.2020

אתה יכול להוביל את הסוס לשוקת, אבל אינך יכול להכריח אותו לשתות - 18.9.2020

ומי חלם שהעולם מלא בעוד מיליון זוגות - כמו שנינו - 11.9.2020

חמש דרכים לחזור לעבודה אחרי שנה - 5.9.2020