מחוץ לכלוב... צילום בר רייז

8.1.2021

כלוב של זהב *

"את יודעת עפר, זה נראה טוב אולי אבל זה כלוב של זהב.. וגם ציפור בכלוב של זהב עדיין מרגישה כלואה".. – ככה היא אמרה לי והסיטה את מבטה לכיוון החלון. נטלי הייתה בחורה צעירה, בקושי בת 24, וכבר הספיקה להגיע לפסגות וגם ליפול. ממש לא באשמתה. מאז השחרור מהצבא היא בעשייה. עברה כמה קורסים מקצועיים ומהר מאד הקימה עסק קטן, שהלך וגדל, עד שהיו לה 5 עובדות בעסק בתחום היופי והאסתטיקה. במהלך הזמן הכירה את ארז. הוא עבד כטכנאי בחברת אלקטרוניקה. הציוד שלו נשמר כל ערב בחדרון בתוך העסק שלה. החיים בסה"כ היו לא רעים. לפני כשנתיים וחצי, שילוב של חמסין ורוחות קשות במיוחד, גרם לשריפה גדולה ברחוב בו התגוררו וברגע אחד העסק והציוד שלו נשרפו. הם מצאו עצמם נאבקים ברשויות ובחברות הביטוח יחד עם כל תושבי אותה שכונה שנפגעו. לאט לאט מרבית התושבים נשברו ורק נטלי המשיכה להילחם – הגיעה לכנסת ולתקשורת ולעירייה, ולכל מי שרק ניתן היה. עד היום זה עוד לא עזר. איפשהו נקבע שהאירוע הוגדר כ"אסון טבע" או הגדרה דומה, ובכל מקרה, הגדרה שמאפשרת לחברת הביטוח שלא לשלם. הם נשארו עם חובות אדירים, ייאוש, וגם דירה ששכרו שגם היא נפגעה בשריפה. עד שיום אחד כבר לא יכלו יותר – מצאו דירה להשכרה בשכונה חדשה מול הים, לקחו הלוואה מאיזה מישהו בחדרי חדרים (כמובן עם ריבית מטורפת) והתמקמו בדירה החדשה, מנסים לבנות את חייהם מחדש.

אז כבר לא גרו בדירה השרופה ועדיין, החיים היו די קשים. הם לא הסתדרו עם החזרי החובות הגדולים, הוא לא מצא עבודה, והיא ניסתה בכוחות-על ממש לשמר את הלקוחות המעטים שעוד נותרו ופתחה את העסק מחדש בחדר אחד בדירה. בשלב כלשהו חשבו שאולי הבעיה היא בהתנהלות הכלכלית שלהם מבחינת הוצאות והכנסות ופנו ל"פעמונים".אני מתנדבת בפעמונים כבר כמה שנים. ארגון פעמונים הוא ארגון חברתי ללא מטרות רווח וכל שאיפתו היא לסייע למשפחות בארץ לנהל חיים כלכליים מאוזנים ואחראים. במסגרת ההתנדבות אנחנו מלווים משפחות ומספקים להן ייעוץ פיננסי, ידע, כלים והרגלים נכונים.

פגשתי את נטלי וארז אחרי מספר חודשים בהם ניסו להתנהל כלכלית לפי התוכנית אבל התחושה הייתה שזה לא מצליח. ארז לא מצא עדיין עבודה חדשה, העסק של נטלי בקושי התרומם ואולי הקושי העיקרי היה הייאוש שתקף את שניהם. הם הרגישו שאי אפשר לצאת מהבור הכלכלי שהשריפה הכניסה אותם. לשניהם היו חובות והיו בהליכי חדלות פירעון.

לפני שהגעתי לפגישה הראשונה שלי איתם קיימנו התייעצות בצוות המוביל של פעמונים. מצד אחד היה ברור שאנו רוצים לעזור כמה שניתן, מצד שני עלתה תחושה שהם לא מתאמצים מספיק. והדבר אולי הבולט ביותר היה הדירה החדשה בשכונה אל מול הים – הציפייה הייתה שאם יש קשיים כלכליים אז לא גרים בדירה כזו ושוכרים דירה אחרת.

מהרגע הראשון של הפגישה שלנו אמרתי שבאתי לעזור ואעשה כל מה שאני יכולה, ומכל הלב, והבהרתי שלא תמיד זה יהיה ליטוף.. לפעמים אשאל שאלות קשות או אציב להם מראה של המצב. הכל בשביל בסופו של דבר להביא אותם ליציבות כלכלית.

דיברנו בשיחה על אפשרויות התעסוקה של ארז, על העסק שלה, התלבטנו האם להתעקש על העסק או לנסות לחפש משהו אחר, בחנו את מצב החובות וההסדרים, בדקנו מה הכוחות והאפשרויות במצב הקיים, וגם איפה הקשיים הגדולים ומה ניתן לעשות. הייתה שיחה פתוחה וגלויה.

בשלב מסוים אמרתי להם שאנו חשים קצת אמביוולנטיות בנושא הדירה ואיך זה יכול להיות שבמצבם הם גרים בדירה כזו. ואז היא ענתה לי: " את יודעת עפר, זה נראה טוב אולי אבל זה כלוב של זהב.. וגם ציפור בכלוב של זהב עדיין מרגישה כלואה". וזה היה כלוב כי לפי החוזה הם היו מחויבים לעוד כמה חודשים בדירה והם בעצם ברחו אליה ועדיין נאנקו תחת המשא של ההלוואה שלקחו בשביל הדירה. אז הדירה אולי נראתה טוב אבל היא לא אפשרה להם לרגע ליהנות ממנה. להפך. ואני באותו הרגע למדתי שיעור על כמה לפעמים החיצוניות שונה ממה שקורה באמת בפנים, וכמה חשוב לדבר על הדברים ולשמוע. ומאותו הרגע שחררתי את הציפיה בנושא הדירה והייתי איתם לגמרי בתהליך ובאתגרים שעוד היו לפניהם.

הליווי שלי הסתיים אחרי קצת יותר מחצי שנה ונפרדנו בידיעה שהם בדרך הנכונה. עוד היו חובות להחזיר אבל ארז מצא עבודה, העסק של נטלי התחיל להיות יציב יותר, הם למדו להתנהל באחריות ושקלו כל רכישה בהתאם להכנסות ולהוצאות. ובעיקר היו יותר אופטימיים. אני המשכתי כל ראש השנה להתקשר ולאחל חג שמח ושנה טובה ומדי פעם להתעדכן מה שלומם.

והשבוע, קצת לפני הסגר השלישי, הרמתי טלפון ושאלתי מה שלומם ואיך יעברו את הסגר.

והיא ענתה לי:" את זוכרת שדיברנו על כלוב של זהב פעם בהקשר של הדירה?" (שמזמן הם עברו לאחת אחרת, צנועה יותר אבל נחמדה לא פחות) והיא מוסיפה: "אז בדיוק השבוע חשבתי על זה ועל כמה לפעמים גבולות וקירות, כמו הצעדים הכלכליים והוויתורים שהטלנו על עצמנו כדי להתרומם, יכולים לפעמים לתת בטחון. אז וואלה, הסגר הזה דווקא יהיה בסדר אני מאמינה".

שיהיה לכולנו סוף שבוע מעולה וסגר קל


* מקום שנראה יפה ומפתה אך בעצם מגביל את החופש ולפעמים אי אפשר לצאת ממנו.

נפש בריאה בגוף בריא - 1.1.2021

הכל אפשרי - 25.12.2020

בחירה חופשית - 18.12.2020

ויהי אור - 11.12.2020

פרה פרה - 4.12.2020

אהבה ללא תנאי - 27.11.2020

החוקים נוצרו כדי שיפרו אותם - 20.11.2020

סייג לחוכמה שתיקה - 13.11.2020

שיטת הסלמי - 6.11.2020

אפשר לחתוך את המתח בסכין - 30.10.2020

עשית לי את היום - 23.10.2020

תוכנית מגירה - 16.10.2020

הדם סמיך ממים - 9.10.2020


לקוות לטוב להתכונן לגרוע - 2.10.2020

הכתובת הייתה על הקיר - 25.9.2020

אתה יכול להוביל את הסוס לשוקת, אבל אינך יכול להכריח אותו לשתות - 18.9.2020

ומי חלם שהעולם מלא בעוד מיליון זוגות - כמו שנינו - 11.9.2020

חמש דרכים לחזור לעבודה אחרי שנה - 5.9.2020