25.12.2020

הכל אפשרי *

ביום ראשון מסתיימת סדנה של כמה מפגשים שאני מעבירה בנושא כלים מהפסיכולוגיה החיובית. רציתי לקנות משהו לסיום למשתתפות ושוטטתי קצת ברחבי הרשת. נתקלתי באתר מקסים בשם "מיידלה" שיש בו תכשיטים ומתנות עם מסרים שעושים טוב על הלב. מצאתי שם חבילת מגנטים שהתאימה לי בול. ראיתי שמשלוח לוקח עד 5 ימים והיה מספיק זמן אז מיד הזמנתי. לפני יומיים קיבלתי הודעה שהחבילה מחכה לי באחת החנויות באיזור, נסעתי לאסוף אותה וכשפתחתי גיליתי שנעשתה טעות. במקום מגנטים היה צמיד עם הכיתוב "הכל אפשרי". הרמתי מיד טלפון לחנות כדי שעוד יספיקו לשלוח לי את המגנטים עם שליח מהיר עד יום ראשון. המוכרת התנצלה על הטעות אבל ביקשה ממני להנמיך ציפיות כי הסיכוי שהם יצליחו לשלוח לי נמוך והיא בכל מקרה אמרה שהיא פונה לבעלת החנות ויחזרו אליי.

ב-20 הדקות עד שדפנה, בעלת החנות, חזרה אליי אני כבר ניהלתי איתה שיחה שלמה בראש. כעסתי על האמירה שזה כנראה לא אפשרי. הרי לא צריך עכשיו להזמין את המוצר מחו"ל או לייצר אותו מחדש. מה הבעיה למצוא שליח שיגיע תוך יום, ואיזה שרות זה בכלל שזו התשובה שאני מקבלת... ובתוך הראש כבר בניתי לי את השיחה ותכננתי את המשפט המוחץ, שמשלב בתוכו הומור וקצת עוקצנות, ובשורה התחתונה כנראה לא ישאיר להם ברירה: "אתם כותבים על הצמיד שהכל אפשרי..".

ואז דפנה התקשרה. היא הסבירה לי שאלו לוחות הזמנים שמוכתבים לה ע"י חברת השליחויות כי היא עסק קטן ואלו התנאים, ושהדבר שהיא הכי הייתה רוצה שזה יגיע אליי בזמן אבל באמת שאין אפשרות. ושבעצם יש לה אפשרות וזה לשלוח מונית שתביא לי את זה למחרת אבל זה יעלה לה כמה מאות שקלים ובתקופה הנוכחית היא ממש לא יכולה לעמוד בזה. ותוך כדי שהיא מדברת אני כבר לגמרי איתה. היא כבר לא איזה שרות לקוחות מקצועי שלא מתכוון לתת מענה... היא אומנית שיוצרת בתשוקה מוצרים משמחים, ומתמודדת בקושי עם התקופה האחרונה. והכעס נשכח לגמרי ואני כבר בראש עם מחשבות לפתרונות. וסיכמנו שהיא תשלח בחמישי על הבוקר את המגנטים ונקווה שיגיעו ואני אחפש אולי מישהו שנמצא באזור החנות. וסיימנו את השיחה בהומור וחיוך – אמרתי לדפנה שהם כתבו על הצמיד שהכל אפשרי אז בואי נוכיח לעצמנו שזה באמת יצליח!,.

וכבר הייתי במקום שמשלים עם העובדה שכנראה לא יהיו לי המגנטים למפגש הסיכום וזה בסדר אבל החלטתי לנסות דבר קטן – שלחתי הודעה בקבוצת הווטסאפ היישובית של טרמפים ונסיעות ושאלתי אם מישהו במקרה מגיע להוד השרון ביומיים הקרובים. תוך דקה וחצי חברה שלי כותבת לי: "אני בכפר סבא, מה את צריכה?". ואחרי שעה היא מתקשרת אליי ואומרת לי: "עפר, זה יעלה לך ביוקר הנסיעה הזאת, כי אני כבר בחנות, המגנטים אצלי, אבל עכשיו אני קונה לעצמי כאן דברים".

סיפרתי לבן שלי את הסיפור ואמרתי שאני מתכוונת לכתוב אותו השבוע, אז הוא שואל אותי "ואיך זה קשור לגישור". אז האמת לא כל דבר חייב להיות קשור לגישור 😊. אבל במקרה זה סיפור שממש קשור.

אחד הכלים הכי מרכזיים בגישור הוא ההקשבה. היכולת להקשיב לצד השני, באמת להקשיב, ולהתעניין במה שהוא אומר (ובעצם במה שהוא מרגיש וצריך), מאפשרת הרבה פעמים לתת מענה, לייצר פתרונות וגם לקרב לבבות. פשוט ככה. להרגיע את הכעס, או את הסיפור שיצרנו לעצמנו והוא לא תמיד הסיפור היחיד או הנכון. תפיסת העולם שמאחורי הגישור מדברת על ההבנה שהרבה פעמים המשימה שלנו היא להבין שאנחנו לא אחד נגד השני וזה לא תמיד סכסוך, אלא להבין שאנחנו שנינו מנסים למצוא פתרון לבעיה שנוצרה. כלומר, הסכסוך הוא בעצם בעיה (למשל, החבילה שלא הגיעה וחייבת להגיע עד יום ראשון), והמוכרת ואני לא צריכות לריב אחת עם השנייה מי לא בסדר, אלא לשתינו האינטרס שזה ייפתר והכי טוב אם נצליח לעשות את זה ביחד. זה לא תמיד מצליח, אבל כשזה כן, התחושה היא באמת שהכל אפשרי.

שתהיה שבת נהדרת


* "וזה מקום לדבר על תקווה, אם רק תהיה הקשבה.

הכל, הכל אפשרי, אם רק נקשיב חברים

זה המקום והזמן הוא עכשיו, מזרח וגם מערב".

"הכל אפשרי" – רון שובל.

https://www.meydalle.co.il/?fbclid=IwAR3Sbb7bdtWBjy6GrU9RCjxqrT2RrL0lgQIWZcJM1PTvbte8v0vr-qr-90s


בחירה חופשית - 18.12.2020

ויהי אור - 11.12.2020

פרה פרה - 4.12.2020

אהבה ללא תנאי - 27.11.2020

החוקים נוצרו כדי שיפרו אותם - 20.11.2020

סייג לחוכמה שתיקה - 13.11.2020

שיטת הסלמי - 6.11.2020

אפשר לחתוך את המתח בסכין - 30.10.2020

עשית לי את היום - 23.10.2020

תוכנית מגירה - 16.10.2020

הדם סמיך ממים - 9.10.2020


לקוות לטוב להתכונן לגרוע - 2.10.2020

הכתובת הייתה על הקיר - 25.9.2020

אתה יכול להוביל את הסוס לשוקת, אבל אינך יכול להכריח אותו לשתות - 18.9.2020

ומי חלם שהעולם מלא בעוד מיליון זוגות - כמו שנינו - 11.9.2020

חמש דרכים לחזור לעבודה אחרי שנה - 5.9.2020