2.10.2020

לקוות לטוב להתכונן לגרוע*

כבר כמה ימים אני מתלבטת מה לכתוב השבוע. היו דווקא כמה סיפורים וקלישאות (מי שמכיר אותי יודע שסיפורים לא חסרים לי אף פעם) אבל משהו לא הסתדר לי. לא התיישב לי טוב. כבר התחלתי להגיד לעצמי איך לקחתי את ההתחייבות הזו (כלפי עצמי) לכתוב כל שבוע. אין סיכוי שאצליח.. ואיזה באסה שכבר אחרי 4 פוסטים אני מתייאשת.. ומיד אח"כ, לשמחתי, עלה באוטומט קול חומל ורך: הכל בסדר. תנסי. וגם אם לא, גם אז הכל יהיה בסדר.

וכשניסיתי להבין למה אני לא מצליחה, פתאום זה התבהר לי מול העיניים. לאחרונה אני מרגישה מיואשת מהמצב במדינה, והממשלה, ועם הקורונה וכל ההשפעות על אנשים ועל עסקים, ומרגישה חוסר אונים מול השאלה מהי האמת? מה נכון? ואיכשהו כל סיפור שחשבתי עליו היה נראה לי תלוש. לא קשור למה שעובר עליי ועלינו. וברגע אחד, יחד עם ההבנה הזו, נזכרתי במה שאמר לי לקוח אחד, לפני שנה.

הם הגיעו אליי לפגישת ייעוץ – נשואים כשנתיים, לה אלו נישואים שניים ויש לה ילד בן 13. הגרוש לא משלם לה כבר הרבה זמן מזונות ומערים קשיים נוספים הקשורים בילד, והם באו להתייעץ מה לעשות. עברתי איתם על כל החלופות האפשריות וכל דבר שהצעתי – הם ענו שכבר ניסו וזה לא הצליח. הגרוש מתחמק מתשלום, עובד ללא תלוש משכורת כך שאי אפשר לפנות להוצאה לפועל לעקל לו את השכר, ההכנסה שלה כנראה לא מאפשרת לה לקבל מזונות מהביטוח הלאומי, הוא חי אצל בת זוגו אך לא רשום בשום מקום... עברנו במהלך הפגישה על המון אפשרויות, והסתבר שאת הכל כבר ניסו. אפילו כאשר הצעתי צעד חריג יחסית שמערב משטרה היא סיפרה שגם את זה עשו, וכשהשוטרים הגיעו אליו הביתה, בת הזוג שלו שיקרה שהוא בכלל לא גר שם והשוטרים ויתרו.

מתוך רצון לנסות ולעזור סיכמנו על עוד כמה בדיקות שאעשה ובאמת כמה ימים אח"כ שלחתי להם מייל עם עוד כמה אפשרויות שיכולות לסייע בקצת. וזהו. לא חזרו אליי.

שנה מאוחר יותר הרמתי אליהם טלפון. הבעל ענה. ביקשתי לשמוע ממנו, אם הוא מסכים, על החוויה שלהם מהייעוץ שלי. לא בשביל לשכנע אותם להיעזר בי שוב אלא ממש בשביל הלמידה שלי. מה הם הרגישו שקיבלו בפגישה ומה היה חסר להם. (זה לא היה לי פשוט אבל העזתי כי חשבתי שזה יכול לתרום לי).

ואז הוא ענה לי ואמר: תראי, כשהגענו אלייך לייעוץ, ציפינו לנס. כבר היינו די מיואשים וניסינו המון והייתה לנו תקווה שיהיה נס ותציעי לנו משהו שעוד לא הציעו לנו. קיווינו שהכל ייפתר.

והייתה שתיקה קצרה. ואני הרגשתי מין חיבור מוזר כזה בין שנינו – התחושה הייתה ששנינו הבנו לעומק, באותו הרגע, שכנראה אין כאן ניסים. הסיטואציה שהם היו בה (עם עוד המון מורכבות עם הגרוש לא רק בנושא המזונות) הייתה כל כך קשה שחייבה התמודדות סיזיפית, יקרה וכנראה גם מאד מתסכלת. ולא היה פתרון קל.

ההבנה העמוקה שלי שכל כך רציתי לעזור, ועשיתי כל מה שיכולתי, אבל לא יכולתי לגרום לנס. והם ציפו לנס.

ונזכרתי ברגע הזה השבוע. ההבנה העמוקה הזו שהיום, עכשיו, אני כל כך מקווה למשהו טוב שיקרה ואפילו מייחלת לנס. ממש מייחלת לנס. ומבינה שכנראה לא יהיה נס וצריך להתכונן לגרוע. צריך עוד הרבה אוויר לנשימה בשביל להצליח לשהות בתוך אי הודאות והקשיים. ולא להפסיק לקוות לטוב, ויחד עם זה לעשות טוב. לעצמי ולאחרים.

חג סוכות שמח* מבוסס על המשפט הידוע של זיג זיגלר, קואצ'ר מפורסם, "צפה לטוב ביותר, התכונן לגרוע ביותר ונצל כל מה שמגיע". משמש לא מעט מאמנים בליווי עסקים.ומי חלם שהעולם מלא בעוד מיליון זוגות - כמו שנינו - 11.9.2020

אתה יכול להוביל את הסוס לשוקת, אבל אינך יכול להכריח אותו לשתות - 18.9.2020

הכתובת הייתה על הקיר - 25.9.2020

חמש דרכים לחזור לעבודה אחרי שנה - 5.9.2020