תמונה מטיול בשוויץ

18.9.2020

אתה יכול להוביל את הסוס לשוקת, אבל אינך יכול להכריח אותו לשתות

*אפשר לתת הזדמנויות לאדם, אך אי אפשר להכריח אותו לנצל אותן.

תקופת הקורונה והסגר הראשון יצרו הרבה אי ודאות בכל מה שקשור לפתיחת עסקים. הדבר הביא גם לקונפליקטים סביב התחייבויות והסכמים – כולם היו במצוקה. חלק בחרו להתעקש על קיום ההסכם כפי שהוא וחלק הבינו שהמצב מחייב להתחשב...

בנקודה הזו מצאתי את שני הצדדים – היא דרשה תשלום על שלושה חודשים שהוא לא שילם עליהם למרות שעל פי ההסכם היה צריך לשלם, והוא ציפה להתחשבות כי בכל זאת העסק לא היה פעיל באותם שלושה חודשים. הם הגיעו אליי לגישור.

הסכום שהיא ביקשה עמד על כמה אלפים. לא סכום עצום אבל בתקופה הנוכחית (ובעצם תמיד) כל סכום הוא חשוב. כמו שקורה לרוב, מה שעמד יחד או מאחורי הדרישה לקבל את הכסף הוא גם צורך נוסף – היא ציפתה ליחס מכבד בעיקר לאור העובדה שההסכם נחתם מול אבא שלה שעמד בחלק שלו כל השנים.

הוא לא הבין איך היא לא מתחשבת בו. "כולם היום מבינים שצריך להתחשב ולוותר..". ובכלל, הסביר, לא מדובר על שלושה חודשים אלא הרבה פחות.

כמגשרת התפקיד שלי הוא לעזור לצדדים להגיע להסכמות. אני לא מכריעה מי צודק או מה נכון ואני אפילו לא מכוונת אותם לפתרון שנראה לי הכי הגיוני או צודק (צודק בעיני מי?). אני מנסה לעזור להם, בהרבה כלים ודרכים, להכיר בכל האופציות שיתנו מענה לצרכים שלהם ולהגיע להסכמה.


אני תמיד חושבת על תפקיד המגשרת כתפקיד נטול אגו. גם אם ברור לי מה הפתרון הנכון (לדעתי לפחות), או ההגיוני והמתבקש, אני אף פעם לא אגיד: "תראו, זה ברור מה צריך להיות.." או "תקשיבו לי, יש לי המון ניסיון וההצעה שלי מצוינת..". צריך הרבה סבלנות וענווה. לא תמיד זה מצליח אבל הלב בכיוון הנכון.

אחרי שעתיים התכנסנו להסכמה שכללה התחייבות שלו להסדרת הרישומים בעירייה כדי שהיא לא תצטרך לרדוף אחריהם. זה הרגיע אותה אבל לא מספיק בשביל לוותר לגמרי על החוב. והוא מצידו לא הסכים להתגמש ונתלה בהצהרות ודוגמאות של "ככה זה אצל כולם..". לי היה ברור שהכי טוב עבורם זה להגיע להסכמה על סכום מסוים ולסיים את הסכסוך, בעיקר כשנושא העיריה הגיע לפתרון. השיח ביניהם הבהיר שכל אחד צודק קצת. הגעה להסכם תחסוך את הדיון בבית המשפט, תקצר תהליכים ותשאיר, אני מקווה, תחושה יותר טובה אצל שניהם.

הרגשתי שזה כל כך קרוב ועשיתי מה שיכולתי כדי להציג בפניהם את כל האפשרויות ונקודות המבט. ושניה לפני שחתמו על ההסכמה שהגיעו אליה, הוא פתאום התחרט והיא החליטה שעם העירייה היא תסתדר ו"ניפגש בבית המשפט!". זה היה כל כך קרוב אבל... אפשר להוביל את הסוס לשוקת, אך אי אפשר להכריח אותו לשתות.

שנה חדשה בפתח – מאחלת לכולנו שלמרות הכל ועל אף כל מה שקורה מסביבנו,

זאת תהיה שנה נהדרת!


חמש דרכים לחזור לעבודה אחרי שנה - 5.9.2020

ומי חלם שהעולם מלא בעוד מליון זוגות - כמו שנינו - 11.9.2020